slajd 1

Baumit
ColorLove
Przedszkole
II edycja

Dzieci kochają kolory,
a kolory kochają przedszkola!

slajd 2 System
Ociepleń
BaumitStar

Mój przytulny dom -
moja bezpieczna przyszłość

Ocieplenie to inwestycja w przyszłość.

Ponad 75% energii zużywanej w przeciętnym, jednorodzinnym budynku mieszkalnym przypada na ogrzewanie wody i pomieszczeń. Pojawia się więc kluczowy problem, jakim jest konieczność obniżenia kosztów poprzez redukcję zapotrzebowania na energię.

Najważniejszymi elementami budynku, przez które ucieka ciepło, są ściany zewnętrzne, stropy,piwnica oraz dach (patrz rysunek). Oznacza to, że w sezonie grzewczym koszty ogrzewania takiego budynku wzrastają nawet o 40%.

Najpopularniejszym rozwiązaniem tego typu kłopotów jest docieplenie ścian zewnętrznych budynku. Za tą metodą przemawia wysoki komfort cieplny budynku zimą, ale także przyjemny chłód podczas letnich upałów. Ściana o dużej pojemności wewnętrznej utrzymuje bowiem stabilne temperatury w pomieszczeniach zimą i latem. Konieczność podgrzania lub schłodzenia powietrza wymaga jedynie niewielkiej ilości energii.

Odpowiednia izolacja budynku przyczyni się do poprawy klimatu i komfortu cieplnego, panującego wewnątrz pomieszczeń. Zależność jest prosta – im wyższa jest temperatura powierzchni ściany, tym przytulniej jest w mieszkaniu. Im cieplejsze są ściany, tym łatwiej i szybciej ogrzewa się powietrze wewnątrz pomieszczeń, a to przekłada się wprost na zmniejszenie wydatków ponoszonych na ogrzewanie.

Oszczędzanie energii to obowiązek.

Oszczędność energii od wielu lat jest tematem, którym zajmują się specjaliści z wielu dziedzin. Zagadnienie to nierozerwalnie związane jest ze wzrostem cen nośników energii oraz kurczeniem się zasobów surowców naturalnych. Najważniejszym zadaniem stojącym przed społeczeństwem, jest jednak ochrona środowiska poprzez zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery. Ograniczenie transmisji spalin, zgodnie z postanowieniami konferencji na temat ochrony środowiska i ograniczeniem efektu cieplarnianego zawartymi w Kyoto, dotyczy każdego z nas.

Termomodernizacja budynku najszybciej zmniejsza zapotrzebowanie na energię, a jednocześnie pozwala ograniczyć emisję spalin. Co istotne, w Polsce najwięcej, bo aż 50%, uzyskiwanej energii zużywa się na ogrzewanie. Pozostała ilość, około 25%, przypada na przemysł i transport. Proporcje są jeszcze bardziej widoczne w przypadku gospodarstw indywidualnych, gdzie zapotrzebowanie energii do ogrzania pomieszczeń sięga 80%.

Termoizolacja budynku – dlaczego warto?

Łatwość aplikacji, proste wykonanie i niewielki ciężar jednostkowy bezspoinowego systemu ociepleń ETICS (External Thermal Insulation Composite Systems) sprawiają, że jest to najbardziej powszechna forma poprawy izolacyjności termicznej budynków. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów ociepleń ścian w zależności od rodzaju materiału dociepleniowego.

Do najpopularniejszych należą systemy z zastosowaniem styropianu lub wełny mineralnej. Każdy z nich charakteryzuje się innymi cechami i parametrami, jednak izolacyjność cieplna obu jest zbliżona, a sposób wykonywania prac podobny.

Wełna jest materiałem niepalnym, dopuszczonym do stosowania także na wysokich budynkach zgodnie z wymaganiami prawa budowlanego. Inną cechą wełny jest wysoka paroprzepuszczalność, która nie ogranicza oddychania ocieplonych ścian budynku. Podobny efekt można uzyskać, stosując styropian perforowany Baumit openTherm. Należy jednak pamiętać, że aby uzyskać efekt paroprzepuszczalności całej przegrody, trzeba zastosować również pozostałe paroprzepuszczalne elementy ocieplenia.

Styropian z kolei jest materiałem lżejszym, łatwiejszym w obróbce i prostszym w aplikacji na ścianie. Zaletą styropianu jest także cena – to produkt tańszy od wełny, więc zapewne bardziej ekonomicznie uzasadniony w zastosowaniu. Systemy dociepleń nie tylko izolują przed utratą ciepła, ale spełniają również rolę ochronną, odcinając materiał konstrukcyjny od bezpośredniego wpływu czynników zewnętrznych i środowiska. W efekcie wydłuża się żywotność budynków. Systemy dociepleń wpływają bezpośrednio na estetykę otoczenia. Dzięki bogatej ilości dostępnych i dowolnie łączonych kolorów i struktur tynków dekoracyjnych możliwe jest swobodne kształtowanie wyglądu elewacji.

Przyjemny klimat we wnętrzu domu.

Termin termomodernizacja to nie tylko izolacja ścian, ale również wymiana stolarki, ocieplenie dachu i wymiana ogrzewania na sprawniejsze, sterowane w zależności od pogody. Aspekt ekonomiczny termomodernizacji budynków pojawia się jednak dopiero wtedy, gdy rozpoczyna się sezon grzewczy, który w polskim klimacie potrafi trwać kilka miesięcy.

Termomodernizacja, choć kojarzona głównie z ogrzewaniem i okresem zimy, ma również zdecydowany wpływ na przytulny klimat we wnętrzu naszych mieszkań. Można przekonać się o tym latem, przebywając w domach budowanych z wielkiej płyty. Nagrzewające się ściany zewnętrzne o małej pojemności cieplej powodują nagrzewanie się wewnętrznych pomieszczeń, w których trudno jest wytrzymać podczas letnich upałów. Odwrotne zjawisko ma miejsce w starych budynkach o grubych murach posiadających dużą pojemność, które nawet podczas wysokich temperatur na zewnątrz, utrzymują pomieszczeniach stałą, niższą temperaturę. Dlatego też współcześnie projektowane domy biorą pod uwagę fakt, że ściana zewnętrzna ma dużą pojemność cieplną, aby ograniczyć emisję ciepła na zewnątrz w okresie zimowym i zapewnić utrzymanie stałej temperatury latem. Jest to bardzo ważne zwłaszcza, że niemal 90% życia spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach, a tylko 10% na świeżym powietrzu.

Dobre samopoczucie, a także zdrowie zależy od wielu czynników. Najważniejszymi aspektami decydującymi o przytulności i klimacie wewnątrz pomieszczeń są wilgotność względna oraz temperatura w pomieszczeniu. Najbardziej optymalna, komfortowa dla człowieka jest wilgotność powietrza w przedziale 40–60% oraz temperatura powietrza 19–22°C. Jeszcze większe znaczenie dla dobrego samopoczucia ma jednak temperatura powierzchni ścian i sufitów. Im wyższa jest temperatura powierzchni ścian, tym przyjemniejszy wydaje się nam klimat w pomieszczeniach. Im mniejsza jest różnica pomiędzy temperaturą powietrza we wnętrzu, a tą na powierzchni ściany, tym większe jest odczucie komfortu mieszkalnego. Różnica temperatur nie powinna być większa niż 2–3°C.

Najważniejsze zalety systemów ociepleń:
 • Ocieplanie oszczędza energię grzewczą
  i pośrednio pieniądze – im starszy dom,
  tym wyższy potencjał oszczędności!
 • Ocieplanie chroni środowisko – zarówno przez
  redukcję emisji CO2, jak i przez
  ochronę zasobów naturalnych!
 • Ocieplanie chroni cenną substancję budowlaną.
 • Ocieplanie zwiększa wartość domu – przez niższe wartości zużycia energii w wiążącym
  świadectwie charakterystyki energetycznej i większą atrakcyjność wyglądu zewnętrznego!
 • Ocieplanie zwiększa komfort – ocieplone ściany zapewniają wyższą jakość mieszkania życia tak w zimie, jak i w lecie.
 • Ocieplanie wytwarza higieniczny klimat w pomieszczeniach – ciepłe ściany zmniejszają wilgotność powietrza i ryzyko zagrzybienia!