Rodzaje ocieplania

Ocieplanie ścian odbywa się obecnie przy użyciu nowoczesnych materiałów budowlanych, co powoduje, że budynki stają się dużo bardziej energooszczędne. Czynności z tym związane mogą być wykonywane przy użyciu różnych metod oferowanych przez profesjonalnie działające firmy budowlane.

Metoda lekka-mokra

Do ścian zewnętrznych przyklejana jest warstwa izolacji termicznej, którą można wykonać z wełny mineralnej lub styropianu, a następnie jest ona pokrywana tynkiem cienkowarstwowym. Takie ocieplenie ma ciężar 10-30 kg/m². Stosując tę metodę ocieplenia, można w skuteczny sposób wyeliminować mosty termiczne, które czasem pojawiają się przy tego typu pracach. Dostępność tej technologii jest tak duża, że praktycznie każdy fachowiec mający firmę budowlaną ma ją w swojej ofercie.

Trzeba jednak pamiętać, że metodę tę mogą stosować jedynie profesjonalni wykonawcy, ponieważ niewłaściwe zastosowanie tej technologii nie objawi się od razu, a dopiero po paru latach. Inwestor nie będzie już wtedy w stanie nic z tym zrobić. Ponadto, pewnym ograniczeniem podczas wykonywania prac są warunki atmosferyczne. Ocieplenie nie może być wykonywane podczas deszczu, a temperatura zewnętrzna powinna wynosić od 5 do 25 stopni Celsjusza, nie więcej ani nie mniej. Przeszkodzą do skutecznego wykonania ocieplenia tą metodą może być również zbyt duża ekspozycja budynku na słońce.

Metoda lekka-sucha

Najpopularniejszą metodą ocieplania budynków jest metoda lekka-sucha, podczas której wykorzystuje się styropian lub wełnę mineralną. Warstwa izolacyjna jest przytwierdzana do ścian zewnętrznych gwoździami, wkrętami, plastikowymi kołkami lub zszywkami. Ocieplenie układa się pomiędzy listwami rusztu konstrukcyjnego. W tym przypadku, można mocować dowolną warstwę materiału elewacyjnego. Istotne jest, aby użyty przy tej metodzie materiał termoizolacyjny został we właściwy sposób zabezpieczony przed wilgocią. Stosuję się w tym celu folię o wysokiej paroprzepuszczalności. Mocowana jest przy użyciu zszywek. Dodatkowo linie połączenia są zabezpieczane taśmą samoprzylepną.