Termoizolacja budynku

Inwestycja w ocieplenie budynku zawsze jest opłacalna i przekłada się na zmniejszenie kosztów ogrzewania domu. Zanim zabierzesz się za szukanie ekipy budowlanej, porządnie przygotuj się do tej inwestycji. Poznaj błędy, jakich należy unikać podczas związanych z ociepleniem prac.

Wykonywanie termoizolacji bez projektu

Prace związane z termoizolacją budynku powinny być wykonywane na podstawie wcześniej przygotowanego projektu. Należy w nim uwzględnić analizę cieplno-wilgotnościową przegród zewnętrznych, a także podstawowe aspekty estetyczne. Architekt powinien dobrać właściwą grubość termoizolacji i sprawdzić, czy materiału wystarczy na stworzenie szczelnego ocieplenia na całym budynku.

Niewłaściwie zabezpieczony budynek

Firma budowlana powinna zadbać o zabezpieczenie okien, drzwi i innych otworów w domu przed zabrudzeniem farbą elewacyjną. Miejsca te należy okleić farbą. Dodatkowo, rusztowanie powinno być osłonięte specjalną siatką zmniejszającą wpływ promieni słonecznych na tworzoną elewację.

Podłoże przygotowane w nieprawidłowy sposób

Powierzchnia, na której zostanie wykonane ocieplenie powinna mieć odpowiednią nośność, a także powinna być gładka, równa i odpylona. W innym przypadku klej nie będzie chciał się do takiego podłoża przylepić. Jeżeli na powierzchni ścian zewnętrznych znajdują się nierówności, należy je zamaskować przy użyciu zaprawy. Na ścianach zewnętrznych nie może również być pozostałości pleśni czy grzybów. Bezwzględnie należy usunąć je ze ścian.

Niewłaściwa kolejność wykonywania prac

Profesjonalna firma budowlana dobrze wie, w jakiej kolejności powinny być wykonywane prace związane z ocieplaniem budynku. Najpierw należy nałożyć na ścianę klej, a dopiero później zatopić w nim siatkę. Nie wszyscy fachowcy jednak o tym wiedzą i wykonują tę czynność na odwrót, co skutkuje niewłaściwym wykonaniem ocieplenia. Bardzo częstym błędem jest także nakładanie tynku cienkowarstwowego bezpośrednio na siatkę, co prowadzi do nieprawidłowego wiązania materiału. Powstają wtedy nieestetyczne prześwity na powierzchni elewacji.